PODRÓŻNICY - PRELEGENCI EXTREME TRAVEL FESTIVAL 2018

Alicja Kubiak i Jan Kurzela - od 16 lat jeżdżą razem po świecie i w sobotę, 9 czerwca przyjadą na Family Travel Festival do Szczecina. Odwiedzili wiele krajów, ale nie interesuje ich ilość, bo zwiedzają powoli i starają się poznać dany kraj najdokładniej jak można. W szczególności skupiając się na kulturze, rdzennych plemionach, ich tradycjach i zwyczajach.

Jak macie ochotę na opowieść o najbardziej oddalonych od cywilizacji zakątkach Indonezji i o ludziach, którzy tam żyją i chcecie posłuchać o białych kanibalach, którzy pomimo zaprzestania pewnych zwyczajów nadal pozostają niezwykle groźni, to zapraszamy na wykład.
Emil Witt - 23-latek - stały Amazoński bywalec, miłośnik szalonych wypraw, opowie o tym jak wyglądała jego pierwsza podróż do lasów deszczowych, a wyglądała dosyć komicznie, bo była zupełnie spontaniczna, na 2 miesiące i świeżo po 18-stych urodzinach. Pchał się desperacko tam gdzie można było spotkać Indian żyjących po dawnemu. Jedno jest pewne, z prezentacji niepowtarzalnych zdjęć zrobi się kabaret tragikomiczny; przeniesiemy się w świat Indian Yanomami, żyjących bardzo daleko od cywilizacji i zobaczymy jak wyglądało dogadywanie się z nimi, zagłębimy się w niesamowity świat oddalonych zakątków lasów deszczowych i zobaczymy jak trzeba było zakombinować żeby wyprawa w ogóle zakończyła się sukcesem. Gwarantowany ubaw po pachy i dreszcze na plecach. www.emil-witt.com
Ania Polakowska - autorka fanpage’a „Oman - jedyny kraj na O” i strony www.omania.pl zaprasza Was do wysłuchania swojej opowieści o Omanie, kraju słynącym z niespotykanej przyrody i ciekawej kultury, a jednak wciąż rzadko odwiedzanym przez turystów. Dawniej ojczyzna kadzidła i świetnych żeglarzy, obecnie bezpieczny i otwarty na przybyszów z zagranicy – Oman jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli podróżując szukasz przygód - znajdziesz je w głębokich jaskiniach i na wysokich klifach oraz słonecznych szczytach gór. Ania Polakowska jest prawdziwą kopalnią informacji na temat tej części Półwyspu Arabskiego, z pewnością pomoże Ci zarazić się Omanem.
Ekipa przyjaciół NA UAZACH - Czy można przemierzyć kilkanaście tysięcy kilometrów samochodami z epoki komunizmu i to nie byle jakimi bo UAZami? Chodź wyglądają groźnie, to wyprawa nimi do łatwych nie należy i można ją uznać za sport ekstremalny. Jedna z gazet nazwała ich wyprawę "Urlopem Niewypoczynkowym". Usłyszymy o wyprawie UAZami „na słońca wschód” i pokonaniu 12000 kilometrów. Ich przygoda, a właściwie nierówna walka z kapryśnymi UAZ-ami oprócz wielu niesamowitych wspomnień przyniosła jeszcze jeden bardzo ważny rezultat - pomoc finansową na domową opiekę dla Paulinki z Tczewa.
Piotr Wnuk opowie w prezentacji pt. "Włóczęga po Indochinach" o swojej wyprawie do Indochin (Wietnam, Laos, Kambodża, Birma), która trwała prawie cztery miesiące i zakończyła się w 2016 r.. Przez ponad trzy miesiące przejechał około 20 tysięcy kilometrów lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem piechotą. Opowie, o tym, że nie warto wypożyczać chińskich motorów, bo kończy się to wywrotką (Wietnam) i o Birmie, dlaczego przejazd 160 km trwa 10 godzin. Powie też jak smakuje betel i czy warto go spróbować. Wspomni też o więzieniu w Takeo (Kambodża), którego brama stała otworem, nie było przed nią strażnika, a więźniowie wcale nie kwapili się aby uciekać. Opowie o strasznym zjawisku masowej prostytucji wśród młodych dziewczyn oraz dzieci w Kambodży. I o tym, że niewiele się robi aby przeciwdziałać temu zjawisku, ponieważ jest bardzo wielu chętnych, którzy przyjeżdżają z zamożnych krajów tylko po to, żeby mieć możliwość „kupna na własność” na kilka dni młodej kobiety. Usłyszmy o Birmie, której „biali” przybysze z zachodu wyrządzili dużo krzywd, a mimo to jej mieszkańcy są nieprawdopodobnie gościnni i podchodzą do przybysza na ulicy, żeby mu pomóc, wskazać drogę, zaprowadzić na autobus. I wszystko to bezinteresownie, bez chęci otrzymania za to jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Rafał Grądzki - reporter, fotograf, podróżnik. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Zafascynowany Turcją i innymi krajami Morza Śródziemnego. Publikuje w Dużym Formacie i kwartalniku Kontynenty. Członek kolektywu Grupa Reporterska Głośniej.

Podróż dla Rafała to utrata kontroli. Nie wiadomo co spotka Cię za godzinę. Kogo spotkasz na swojej drodze. Z kim porozmawiasz. I co Ci się może przytrafić. Jego wyprawy zrodziły się właśnie z tej tęsknoty. Chciał spotykać ludzi inaczej myślących i inaczej patrzących na świat. Rozmawiać z nimi i posłuchać ich historii. Doświadczyć nieoczekiwanego. Stracić panowanie nad sytuacją. Brać, co przyjdzie. Ucieszyć się przyszykowaną przez los niespodzianką, która czeka za najbliższym zakrętem. I przypomnieć sobie, co to znaczy żyć. Dlatego podróżuje. I dlatego jeżdzi do Turcji. rafal.gradzki@mac.com

Monika Masaj - Sama o sobie mówi że: „Nie jestem nikim nadzwyczajnym. Zwykła dziewczyna z małej miejscowosci na podkarpaciu, którą nosi po świecie”. Lubi podróżować samotnie, szczególnie autostopem, w samolot wsiada tylko kiedy jest do tego zmuszona. Niedawno wróciła z 2 letniej wyprawy przez Afrykę. Szczególnie interesuje się tematyką konfliktów zbrojnych, stąd też kierunki jej podróży wzbudzają wiele kontrowersji. www.facebook.com/zepsutykompas www.instagram.com/zepsutykompas

Obecnie ładuje baterie w Polsce i szykuje się do kolejnego wyjazdu. Projekt "2 lata autostopem przez Afrykę" to ponad 40000 km samotnej podróży przez 22 kraje Afryki (m. in. Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Sudan, Egipt czy Gwineę Bissau).
GEOpraktyki- learning by doing to opowieść o miesięcznej wyprawie do Wietnamu poznańskich studentów. Badania naukowe, wykorzystanie wiedzy w praktyce i przygoda. To projekt GEOpraktyki organizowany cyklicznie przez studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. GEOpraktyki jako „wyprawa po wiedzę”, w odległe kraje świata, gdzie studenci mogą sprawdzić swoją wiedzę, umiejętności organizacyjne i sprawność w warunkach naturalnych. Kilka dni temu studenci powrócili z Wietnamu.

Podczas Festiwalu opowiedzą m.in. o tym jak: przetrwać na ulicach Sajgonu, uporać się z nadmiarem ryżu i jajka w diecie, wyszukać nocleg z widokiem na morze i palmy za 1$ i jak dzięki badaniom naukowym trafić w miejsca, gdzie prawdopodobnie nie dotarł przedtem żaden "biały człowiek"."
Przemek Wołoszyk Przewodnik miejski po Toruniu, który od zawsze miał ducha odkrywcy. Jako pierwszy Polak obszedł nasz kraj na trzy różne sposoby: 2010 - Polska na piechotę - 1000 kilometrów z buta. 2013 - Polska kajakiem - 1047 kilometrów Wisłą z gór do morza. 2015 - Polska dookoła rowerem - 2500 tysiąca kilometrów. W prezentacji pt "Pierwszy Wysoki Szczyt" opowie o Mont Blanc, która zawsze zaprzątała głowę. Po prostu od zawsze wiedział że musi ją zdobyć. Ma zamiar zabrać się za koronę ziemi a ten szczyt był najlepszym startem w tym kierunku.Przemek opowie jak zdobył Mont Blanc i Gran Paradiso podczas jednego wyjazdu i jak się zaraził górami wysokimi. Już w 2019 w kwietniu rusza w najważniejszą wyprawę życia rowerem z Rzymu do Fromborka. Jest to szlak Kopernika. www.facebook.com/przemek.woloszyk
Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras - www.rokwloczykija.pl To absolutny hit festiwalu!!! Włóczykije, czyli Ada i MIkołaj 3 tygodnie temu wrócili z rocznej podróży dookoła świata. Skąd my organizatorzy to znamy... :) W prezentacji "Jak rzucić wszystko i pojechać w podróż dookoła świata, czyli reporterskie migawki z Roku Włóczykija" opowiedzą jak to zrobić. Od ponad 10 lat pracują w mediach. Ada jest radiową reportażystką, Mikołaj - fotoreporterem. 3 lata temu stwierdzili, że coś im umyka. Postanowili spędzić czas tylko ze sobą i światem - przemierzając go dookoła. Przez 11 miesięcy odwiedzili 25 krajów w Ameryce Południowej, Północnej, Azji, Australii i Europie. Nawet w odległych zakątkach spotkali Polaków, którzy nie tylko ich gościli, ale też opowiedzieli niesamowite historie...
Алексей I Маша To pochodzącą z Rosji para, która ostatnie 7 miesięcy mieszka w Polsce, w małym miasteczku Tczew. Lubią podróżować i co miesiąc gdzieś wyjeżdżają na weekend. Opowiedzą o Krymie, który odwiedzili latem 2016 roku spędzając tam około 3 miesięcy, poznając go z każdej strony.

UWAGA PREZENTACJA PO ANGIELSKU

We are a couple, originally from Russia, but last 7 monthes we live in Poland, not far from Gdansk in small town called Tczew. We like travelling and try to go somewhere once a month (at least for a weekend). In the summer of 2016 we visited Crimea region. We've been there about 3 monthes, so crossed it backwards and forwards.
Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki Po 38 latach od pierwszego przejścia Karpat latem, Weronika i Sławek pokonali 2200 kilometrów w ciągu 3 miesięcy zimy. Swoją wyprawę rozpoczęli 21 grudnia 2017 w Bratysławie i po 89 dniach zakończyli 19 marca 2018 nad Dunajem w Orszowej, na granicy rumuńsko-serbskiej.

Pomysł o przejściu Karpat zimą zaświtał im w głowach po letniej wyprawie w 2015 roku i 21 grudnia 2017 stanęli znów nad Dunajem, by rozpocząć zimową wyprawę łańcuchem Karpat. Tym razem zaczynając od słowackich szlaków, przez Polskę, Ukrainę i Rumunię. Przez kolejne 3 miesiące zmagali się z nieprzewidywalną górską pogodą: deszczem, śnieżycami, zamieciami, tęgim mrozem, odwilżą i wichurami, relacjonując nasze zmagania na bieżąco na viamountains.com i FB/LukKarpatZima.
Tomek Strzyżewski – geograf i żeglarz. Bardzo ceni odludne miejsca, gdzie można jeszcze spojrzeć na horyzont bez przeciskania się przez tłum. Odkąd trafił w 2014 na dwa miesiące do bazy naukowej na Spitsbergenie, choruje na tzw. arktyczną gorączkę. Potem zrealizował szereg rejsów, głównie po północnych akwenach, często zimą, ale nie tylko. Oddany stalowemu jachtowi s/y Join Us, który jest jego ukochaną jednostką.

Podczas swojej prezentacji opowie o jeździe na nartach i żeglowaniu w jednym. To przedziwne połączenie wprost idealnie oddaje tamtejszy świat. Za kręgiem polarnym, na dalekich północnych wyspach i fiordach za pomocą nart i jachtu można dotknąć dwóch najważniejszych żywiołów – Gór i Morza.
Maks Skrzeczkowski magister sztuki, z wykształcenia malarz, z wyboru fotograf, fotoreporter "LAJF-Magazyn Lubelski", wykładowca akademicki, animator kultury, podróżnik (woli o sobie mówić wagabunda, powsinoga, włóczykij).

Prezentacja "Miejsca niedostępne"- to inspirująca, barwna kompilacja opowieści i zdjęć, które jak wehikuł czasu przeniosą uczestników w miejsca odległe, niezwykłe a czasem bardzo niebezpieczne. Opowiada z pasją i humorem, nutką ironii i surrealizmu... ale jednocześnie bez znieczulenia i takie same są jego zdjęcia.

Skrzeczkowski to bez wątpienia postać nietuzinkowa, podróżnik ekstremalny, ale co równie ważne kreatywny. Zaskakuje, podejmując szalone i trudne wyzwania.

Świat nieustannie go zachwyca i zadziwia. Kusi i szepcze: "Ruszaj w drogę...nie pożałujesz".
Magdalena Brzezińska mieszkanka Solca Kujawskiego. W niedzielę 25 w MCSM o godz. 14.00 będziecie mogli posłuchać prezentacji "Na dachu świata - Ladakh". Magda z zamiłowania jest podróżniczką, miłośniczką subkontynentu indyjskiego, autorką bloga „Rajzefiber”. Od kilku lat podróżuje na własną rękę, w pojedynkę. W Indiach była już 9 razy i na pewno nie po raz ostatni. Opowie o Ladakh krainie wysokich przełęczy i tybetańskich klasztorów położonej między głównym pasmem Himalajów, a Karakorum w Indiach. Magda zaprasza na wędrówkę po malowniczych terenach Małego Tybetu przemierzając kolorowe pasma górskie, mordercze przełęcze, ośnieżone szczyty i turkusowe jeziora.
Filip z żona i 5 małych podróżników wyjechali na rok – wrócili po ośmiu miesiącach. Mieli odwiedzić co najmniej 5 krajów Ameryki Południowej – nie odwiedzili nawet jednego. Planowali przebyć drogą wodno-lądową odcinek z Azji Południowo-Wschodniej do Australii – lecieli samolotem. Marzyli o szybkim zakupie auta w Australii – zajęło im to miesiąc! Na liście miejsc które nie odwiedzili a mogli, bo byli naprawdę blisko są takie legendy jak: - Uluru (święta góra australijskich nomadów), - Wielka Rafa Koralowa, od której byli ledwie rzut kamieniem, - Hobbiton (wioska Hobbitów – specjalnie zaaranżowany kawał ziemi który służył jako plan filmowy w filmach o Hobbitach i pierścieniach).




Łopacińskich Świat | Copyright © 2016 www.bestdesign.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.