Prelegentów przedstawi Albin Marciniak

www.klubpodroznikow.com

www.alejapodroznikow.pl

Wieloletni współpracownik redakcji Onet Podróże. Obecnie opowiada o ciekawych miejscach w swoim programie w RMF Classic. Pasjonat gór i miłośnik odkrywania ciekawych miejsc dalekich i bliskich. Opiekuje się Klubem Podróży Śródziemie, organizuje cotygodniowe spotkania, zapoczątkował akcję sprzątania Tatr, a jego ostatnia inicjatywa to stworzenie w Krakowie Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców.

Dziewczyny na Fali

Dziewczyny na fali to projekt tworzony przez grupę zapalonych żeglarek - ciekawych świata kobiet, które postanowiły przełamywać schematy i promować ideę kobiecego żeglarstwa. W 2015 roku flagowym projektem był rejs damskiej załogi do Amsterdamu, podczas którego udowodniły, że baba na pokładzie nie tylko nie przynosi pecha, ale również doskonale sobie radzić i sprosta wszelkim trudnościom. W 2016 roku zaprosiły na pokład 8 pań, które razem z nimi rozpo

Agata i Szymek oraz mały Mikołaj

www.nitkiwdrodze.pl

Młodzi rodzice, którzy na rzecz podróży nie chcieli odkładać założenia rodziny. Opowiedzą o swoich przygotowaniach i doświadczeniach w podróży do Azji z tak małym dzieckiem oraz zarażą miłością do tego kontynentu. Azja ich pochłonęła, gdy przemierzali Wietnam z północy na południe skuterami, dlatego przeznaczają co rok 1 miesiąc na poznawanie kolejnego kraju. Przede wszystkim chcą pokazać, że pojawienie się dziecka nie stanowi końca podróżowania, a najistotniejsze jest dobre nastawienie.

Joanna Wieczorek

www.joannawieczorek.com

Joanna - kobieta spełniona, samodzielna i samostanowiąca. Z urodzenia Słowianka z zamiłowania Ziemianka. Przesyła swoją osobistą drogę przemiany od pracy na etacie do realizacji swoich pasji. Wiosną 2013 r odeszła z dobrze płatnej pracy w korporacji i wysokiego stanowiska. Jakiś czas potem kupiła bilet w jedną stronę do Azji by ostatecznie zamieszkać w Afryce Zachodniej. Joanna jest żoną lokalnego uzdrowiciela na co dzień ma do czynienia z cudami i niezwykłościami życia.

Monika Popławska

www.yellowmariposa.pl

Podczas pobytu w Kolumbii Monika pracowała w charakterze wolontariusza i mieszkała z lokalną rodziną. Opowie nam o życiu codziennym i zwyczajach, a przede wszystkim udzieli wskazówek, co robić, a czego wystrzegać się, podczas pobytu w zwykłym kolumbijskim mieście. Dowiecie się, jak karnawał może obrócić życie Kolumbijczyków o 180 stopni, bo właśnie Monika była członkiem grupy tanecznej i uczestniczyła w największych paradach karnawału.

Eliza Łopacińska

www.lopacinskichswiat.pl

Córka kapitana, mieszkanka Szczecina która, od najmłodszych lat uwielbiała słuchać opowieści swojego taty o dalekich zamorskich krainach. W 2010 roku zainspirowana historiami z dzieciństwa wyruszyła z plecakiem w swoją pierwszą trzymiesięczną samotną podróż po Indiach.

W 2014 roku porzuciwszy pracę, dom i rodzinę zrealizowała swoje największe marzenie. Wraz z mężem i dwójką dzieci udała się w roczną podróż dookoła świata i w głąb własnego serca. Śpiąc w namiocie i u lokalnej ludności, korzystając z najtańszych środków komunikacji w ciągu roku pokonała 114 tysięcy kilometrów, odwiedzając 42 państwa naszego globu pokazała swoim dzieciom świat. Udowodniła, że marzenia są realne i możliwe do realizacji.

Eliza jest współautorką serii książek “Zabrałam brata dookoła świata” opowiadających o rodzinnej wyprawie przez pięc kontynentów oraz organizatorem Family Travel Festival w Szczecinie i Extreme Travel Festival w Toruniu. Ponad to prowadzi spotkania motywacyjne w całej Polsce.

Gosia i Michał Brezdeń

www.wsandalachpara.pl

Prezentacja „Oman”. Pasjonaci świata i ludzi, chcący zrozumieć na własnej skórze jak wygląda nasz skomplikowany świat i czym żyją ludzie w różnych zakątkach globu. Zaproszą do wspólnego odbycia podróży na Wschód. Będą góry, autostop i przypadkowe spotkania z ludźmi. Odwiedzimy jedyny na świecie kraj na "O", czyli Oman i spróbujemy lepiej poznać Irańczyków. Zobaczymy Dach Świata, wjedziemy do samozwańczej republiki, zjemy tony ryżu i spotkamy prawdziwego Sułtana. A na koniec odpowiedzą na pytanie, czy było warto wyruszyć w nieznane i co zrozumieli dzięki tej szkole życia.

Michalina Kupper

www.michalinakupper.com

Na Papuę dotarła, wędrując po Oceanii. Odwiedziła górzystą Gorokę i okolice Kefamo, a także położony na wybrzeżu Madang. Mieszkała w papuaskiej wiosce, uczyła się tradycyjnego rzemiosła i próbowała odkryć jak najwięcej tajemnic tego wciąż mało znanego kraju. Opowie o tym, jak to możliwe, że nadal używa się tam 800 zupełnie odrębnych języków i czy łatwo znaleźć na wyspie złoto. Będzie też o tym, dlaczego śmiech papuaskich górali jest tak przerażający.

Dominika Kolańska

Jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu. Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.

Aleksandra Reszkowska

www.dzieckozlaosu.pl

Aleksandra i Mateusz Reszkowscy na co dzień zajmują się fotografią, kręceniem sushi i wspinaczką czyli starają się spełniać marzenia. Ich pasją jest backpackerskie podróżowanie, które od niedawna realizują z córeczką Nataszą. „Dziecko z Laosu zwiedza Izrael i Jordanię” to tytuł prezentacji, w której opowiedzą o swojej pierwszej wspólnej podróży do Izraela i Jordanii z 5 miesięcznym maluchem. Będą Was przekonywać, że dziecko nie stanowi przeszkody w podróżowaniu.

Łucja Łopacińska

www.Lopacinskichswiat.pl

Najmłodsza prelegentka festiwalu. To będzie jej pierwsza w życiu samodzielna obecność na scenie, mimo, że wcześniej przemawiała wielokrotnie motywując nawet kilkaset ludzi na sali, ale zawsze z rodzicami u boku. Łucja opowie o swoich własnych odczuciach z rocznej wyprawy dookoła świata. Przedstawi nam jak wygląda świat jej oczami, oczami ówczesnej 10-latki, która przemierzyła 114 tysięcy kilometrów chiken-busami, autostopem i wszystkim czym się tylko dało.

Jak komuś będzie mało, to będzie mógł przeczytać jej książkę pt. "Zabrałam brata dookoła świata".

Wojtek Łopaciński

www.lopacinskichswiat.pl

Jeden z najmłodszych prelegentów festiwalu z prawie najdłuższą podróżą. Wyprawa dookoła świata rodziny Łopacińskich” trwała 12 miesięcy a Wojtuś zdobył tam afrykańskie Kilimandżaro, 6-tysięcznik w Boliwii i parę innych wulkanów i -jak mówi- "przez cały rok uczęszczał do szkoły życia."

Kapitan Ewa Banaszek

www.lodowe-krainy.pl

Żeglować na poważenie zaczęła osiem lat temu i szybko przekonała się, że najwięcej frajdy sprawia jej pływanie w rejonach zimnych i rzadko odwiedzanych. Trafiła najpierw na Spitsbergen i Wyspę Niedźwiedzią, potem wody Morza Białego i Barentsa, Grenlandię, a wreszcie opłynęła przylądek Horn, dotarła na Antarktydę i za południowe koło podbiegunowe. Na co dzień jest managerem w sektorze finansowym a od początku projektu Lodowe Krainy wspiera ich organizację i pełni rolę zespołu brzegowego dla wypraw w Arktykę.

Krzysztof Haras

Opowieść o Tybecie i Nepalu - dwóch graniczących ze sobą krainach, które mają wiele cech wspólnych i jeszcze więcej je różni. To garść spostrzeżeń poprzeplatanych zdjęciami z lądowej przeprawy z Lhasy do Kathmandu. Zobaczymy stare tybetańskie klasztory, oraz hinduistyczne świątynie w Nepalu na tle Himalajów. Po drodze spotkamy tybetańskich mnichów, pielgrzymiów zmierzających do celu oraz zwykłych ludzi, którzy opowiedzą nam kilka ciekawych historii. Tashi Delek i Namaste - czyli do zobaczenia!

Maja, Ola i Krzysztof Michalscy

www.narval.com.pl

Arktyka w naszym mieszkaniu i w naszym życiu wyziera z każdego kąta:) Od ponad piętnastu lat są nieuleczalnym przypadkiem tzw. choroby polarnej - przypadkami beznadziejnie zakochanymi w małym archipelagu położonym na północ od Norwegii -Svalbardzie. Svalbardzie letnim, jesiennym i zimowym. Na dodatek od ponad dziesięciu lat z premedytacją zarażamy polarnym bakcylem innych, prowadzą wspólnie polarne biuro podróży. Od zeszłego roku swoją polarną pasję zarazili córkę Maję.

PRELEKCJA FILMU Z EKSPEDYCJI Z UDZIAŁEM CÓRKI NAUKOWCÓW, MAJI NA SPITSBERGENIE

Rafał Grądzki

www.personalistambul.com

www.piorka.wordpress.com

Fotograf i podróżnik. Początkujący reporter a z wykształcenia prawnik. Uczy się w Polskiej Szkole Reportażu. Kocha literaturę faktu, choć najwspanialsza wg niego książka to Imię Róży Umberto Eco. Prowadzi dwa blogi: pierwszy o przeżyciach podczas podróży do Stambułu, w drugim ćwiczy swoje umiejętności reporterskie.

Pracuje jako freelancer. Uwielbia kuchnię śródziemnomorską (szczególnie grecką, turecką i hiszpańską). Tata (córka lat 14), mąż (żona osobista jest zielarką i naturoterapeutą), wybraniec trzech kotów - łobuzów. Dom wybudował, drzewo posadził. I wciąż ma apetyt na życie. Społecznie przewodniczy Komisji Rewizyjnej Hospicjum im. św. Ojca Pio w Pucku.

Alicja i Bartosz Tomaszewscy

Kolejni prelegenci ETF to zwariowany duet "Ahoj podróżo!" czyli Ala i Bartek, których wspólna miłość do podróży (i siebie na wzajem) połączyła już 6 lat temu. Opowiedzą o przygodzie jazdy azjatyckim motorem, który kupili w Wietnamie. 1,5 miesiąca spędzili na penetrowaniu Kambodży i Wietnamu na klonie popularnej wśród backpackersów Hondy Win. Ala i Bartek prowadzą w Toruniu dwie kawiarnie: "AHOJ" i "Na parterze" w budynku Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie 1-2 kwietnia odbył się Extreme Travel Festiwal 2017.

Ada Świerżewska

www.sportowarodzina.pl

Ada ma prawie 11 lat i jest uczennicą 6. klasy. Trenuje pływanie, ale uprawia też inne sporty, m.in. triathlon i aquathlon. Jest w tym dobra, bo już kilkukrotnie stawała na podium zawodów dla dzieci. Uwielbia śpiewać, bierze udział w konkursach wokalnych. Kocha zwierzęta i marzy, żeby mieć szczura. Planuje zostać aktorką i jednocześnie strażaczką w Ochotniczej Straży Pożarnej. Opowie o dość długim pedałowaniu po szlaku Green Velo, gdzie samodzielnie przejechała 1230 kilometrów w 16 dni na rowerze ze swoimi rodzicami.

Mateusz Kotlarski

www.Kotletnawynos.blogspot.com

Częściej nazywany Kotletem niż własnym imieniem, co w pewien sposób lubi. Nie lubi za to być nazywany podróżnikiem, bo uważa że wyprawy służą mu do spróbowania w życiu możliwie najwięcej i dokonania wyboru, co chce w nim dalej robić. Inżynier budownictwa, który sam zaskoczony jest powstaniem tej książki. Pewnego dnia Kotlet postanowił skręcić w innym kierunku. Spakował się na wynos, wystawił kciuk do góry i wyruszył w autostopową podróż.

Opowieść Kotleta to ponad 30 tysięcy kilometrów przemierzonych autostopem przez Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur i Indonezję. To przedzieranie się przez syberyjską tajgę i biwakowanie nad Bajkałem. To zdobywanie górskich szczytów Birmy i przemierzanie tajskich mórz jachtostopem. Opowieść Kotleta to również próba zmierzenia się z rzeczywistością życia w drodze, różnicami kulturowymi, religijnymi oraz przyziemnymi problemami związanymi z domem upchanym w plecaku.

Karina Gralak-Nowacka

www.facebook.com/ZwrotnikRakablogspotcom

Karina (na drugie imię Marzycielka). Uwielbia odrywać się od ziemi na dwa sposoby – fruwa- odkrywa obce kraje i przenosi się do innej rzeczywistości w kinowej sali. Odwiedziła parę miejsc na czterech kontynentach, ale miastem, które jest dla niej najważniejsze wciąż pozostaje Madryt. Zafascynowana kinem Pedro Almodovara podążała śladami jego filmowych bohaterek. Na festiwalu opowie Wam Wszystko o swoim Madrycie.

Kaziemierz Ludwiński

www.wyspaszczesliwychdzieci.com

W tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą zbudował katamaran żaglowy WYSPA SZCZĘŚLIWYCH DZIECI, która kilka razy przepłynęła Atlantyk. W 2004 r. Kazimierz rozpoczął na niej podróż dookoła świata, która trwała 9 lat a uczestnikami była dwójka małych dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy!

Podczas festiwalu będzie można nabyć jego książki z osobistą dedykacją.

Ania, Mateusz i Pawełek Mikołajczyk

www.naszebalkany.pl oraz www.naszafotografia.pl

Pasjonaci stron południowych opowiedzą, dlaczego warto pojechać do serca Bałkanów, czyli Bośni i Hercegowiny, przepięknej krainy, która każdego, kto postawi swoją stopę na jej ziemi, przyciąga potem jak magnes. Pełna kontrastów, o burzliwej historii, leżąca na styku kultur Wschodu i Zachodu jest mieszanką narodowości i tradycji. Podpowiedzą, od jakich miejsc najlepiej rozpocząć przygodę z przesyconą słowiańskimi i orientalnymi akcentami Bośnią i Hercegowiną.

Agnieszka Martinka

www.polowinka.pl

Agnieszka jest z wykształcenia geologiem a z zamiłowania podróżnikiem i fotografem. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro i Kenii. Autorka reportaży i afrykańskiego dziennika podróży “Szybsza niż lew“. Wielokrotny gość programów telewizyjnych i radiowych. Laureatka kilku prestiżowych nagród, m.in. pierwsza w Polsce laureatka nagrody Johnnie Walker Keep Walking Award “ za pasje i odważne zrealizowanie marzenia”. Za wyprawę rowerową z dwójką towarzyszy na Ural, do miejsca zesłania jej Ojca, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów “KOLOSY 2006” otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny “Podróże” przyznał jej tytuł Podróżnika Roku.

Izabela i Krzysztof Rudź

www.ludziepodrozuja.pl

Izabela i Krzysiek opowiedzą o swojej niesamowitej podróży na 2 kółkach a właściwie na 4 , bo każdy miał swój motor. Przejechali 20 tys. km. na motocyklach przez Urugwaj, Argentynę, Chile, Brazylię i Paragwaj. 8 miesięczna wyprawa we dwoje po fascynującej i wietrznej Patagonii.

Po prelekcji będzie można nabyć ich książkę z tej wyprawy.

Hanna Bauta-Jankowiak

www.cibauci.pl

Niektórzy wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wyjechać. Inni odliczają dni do kolejnych wypraw, a jeszcze inni mają pomysły. Hania wraz z mężem i starszym dzieckiem odwiedzili Azję, Afrykę i Amerykę Południową, z dwójką w 2016 roku udali się w kosmiczną przygodę przez Rosję do Irkucka i Bajkału, przez Kazachstan, Kirgizję, aż po Morze Kaspijskie. Opowiedzą jak to jest poznawać z dziećmi świat, zwiedzać zakazane miasta i dlaczego nawet miła rodzina może być podejrzana w niektórych krajach o terroryzm.

Beata Sieradzka-Boba

fb/team rodzinno podrózniczy Goleniów

"Team rodzinno podróżniczy Goleniów" to mama Beata z dziećmi. Teamki, jak sama o nich mówi to 7 letni synek Adrianek i prawie 10 letnia córcia Hania. Podróżują od czasu gdy mali turyści byli jeszcze w brzuchu. Beata dzieli podróże na dwie Ery. Tą sprzed dzieci - gdzie np spędziła pół roku w Stanach Zjednoczonych i tą z Dziećmi gdzie wyjeżdża w każdym możliwym czasie. Beata przekazuje swoim dzieciom to co najcennejsze przez podróże. Promuje swoje rodzinne miasto Goleniów, choć od roku mieszka w Szczecinie. Ceni turystykę pieszą i pociągową ;),krajoznawczą. Wyszukuje tanie loty i ustala trasy wycieczki, tak by zapłacić jak najmniej a jak najwięcej skorzystać.

Eastern Classics

www.easternclassics.pl

To grupa retro odbywająca swoje wyprawy autami z epoki PRL: dwóch Uaz-ach i Skodzie Forman - wszystkie 3 przyjadą do Szczecina!!! Bydgosko-tczewska kolaboracja złombolowych ekip „Ciuralla Squad”, „ale o fso poldzi?” oraz „nic nie Skodzi” poznała się podczas charytatywnego rajdu Złombol we Włoszech a w tym roku już samodzielnie ucieka od europejskiej cywilizacji. Będą zmierzać na wschód, by przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan dotrzeć do Kirgistanu nad jezioro Issyk-Kul, a dalej w góry Tienszan aż do bazy Maida Adur (2 600 m n.p.m.).

Środki pochodzące z reklam na pojazdach otrzyma 10 letnia Paulinka Citkowska, podopieczna fundacji-hospicjum „Pomorze Dzieciom”

PREZENTACJA NA DZIEŃ PRZED STARTEM WYPRAWY

Sylwia i Tomek oraz podróżniczka Sara

www.bodychtravellers.com

Zwykli Kowalscy, którzy próbują żyć w niezwykły sposób opowiedzą o podróżowaniu z dzieckiem i odpowiedzą na pytanie, czy warto wybrać Kraj Kwitnącej Wiśni jako cel rodzinnej wycieczki. Przez 10 lat jeździli po świecie tylko we dwoje, a obecnie nie wyobrażają sobie swoich wyjazdów bez córki. Jeśli wahasz się nad podróżowaniem z małym dzieckiem, to ta prezentacja jest właśnie dla Ciebie! Oni w trzyosobowym składzie podróżują już od prawie dwóch lat i w tym czasie odwiedzili z dzieckiem aż 15 państw.

Joanna Matias

www.santarosa.com.pl

www.facebook.com/podrozepraktycznie

Prawniczka z wykształcenia a podróżniczka z zamiłowania. Szczecinianka. Założyła i prowadzi stronę o Polakach z Santa Rosa oraz drugą o podróżach. Jako dziecko marzyła o podroży do Santa Rosa i pisaniu książek. Pierwsze już zrealizowała, bo w Santa Rosa była kilkakrotnie. Aby urzeczywistnić drugie marzenie, założyła wydawnictwo i zgłosiła projekt do profilu społecznościowego Polakpotrafi.pl. Opowie o podróży, której sporą część można odbyć nie ruszając się z domu. To podróż w poszukiwaniu rodzinnych korzeni.

Krzysztof i Daria Nowakowscy

http://www.syberiada-adventure.com

www.syberiada-adventure.blogspot.com

Daria i Krzysztof to maszerzy, podróżnicy i przewodnicy po Laponii, ludzie pasji. Organizatorzy wypraw na Daleką Północ. Od sześciu lat niemal każdą zimę spędzają ze swoimi psimi zaprzęgami na wyprawach i zmaganiach z najdłuższymi wyścigami psich zaprzęgów w Europie. Zima jest ich żywiołem, a psy partnerami w przygodzie. W swojej prelekcji przybliżą nam życie na śniegu, pośród psów i mrozów.

Nowakowscy to także blogerzy, prelegenci i autorzy książki "23 kilometr" którą sami wydali.

Ewa i Łukasz Świerżewscy z Igą i Adą

www.sportowarodzina.pl

Od kilku lat z perspektywy siodełka rowerowego poznają Polskę i Europę. Na swoim koncie mają wyprawy po Polsce i Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii. W latach 2016-2017 pokonali w dwóch etapach całą długość Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo – łącznie 2248 km w 32 dni. Gdy dziewczynki były młodsze, także zwiedzali Europę na rowerach, co kilka dni przemieszczając się samochodem w nowe miejsca i robiąc kilkudziesięciokilometrowe wycieczki (najpierw z przyczepką, potem z małymi rowerami). W ten sposób eksplorowali Danię, Szwecję, Litwę, Łotwę i Estonię. Uwielbiają rodzinną aktywność fizyczną, w sezonie bardzo często uczestniczą w imprezach biegowych i triathlonowych, szukając takich, gdzie są też starty dla dzieci.

Sylwia i Filip Jaworscy z 4 dzieci

www.wedrowniccy.pl

Co można zrobić gdy z dnia na dzień zwolnią Cię z pracy? Można kupić bilet dla całej rodziny w jedną stronę, sprzedać samochód, zorganizować nauczanie domowe dla najstarszego syna, odwołać wszystkie najbliższe spotkania, spakować się i zwyczajnie wyjechać. Tak zrobili i nie było ich 8 miesięcy, a to wszystko z czwórką małych dzieci: Jakub lat 7, Hania lat 5, Daniel lat 2 i Natan który w chwili wyjazdu miał niespełna 10 m-cy.

Opowiedzą ile gwiazd widać na czystym australijskim niebie? Czy na Bali mieszka więcej ludzi czy szczurów? Czy naprawdę w Nowej Zelandii wciąż wieje? Czy Iran to kraj terrorystów? Czym różnią się Aborygeni od Maorysów? Co zrobić gdy longtail boat osiądzie w nocy na mieliźnie?

Witold Rajchert

Dziennikarz, pilot wycieczek, copywriter i pracownik marketingu. To tak nieco o wykonywanych zawodach. Z zamiłowania człowiek zgłębiający sztukę przetrwania w terenie oraz w środowisku miejskim. Współautor książki pt. "Sztuczki survivalowe", w której cenne wskazówki są w stanie uratować Wam zdrowie a nawet życie.

Miłośnik gorących Włoch i zimnej Skandynawii. W życiu szuka harmonii pomiędzy podróżą a stałym pobytem, pomiędzy akcją a spokojną kontemplacją.

Zbyszek Czajka

www.homoviator.eu

Zbyszek ma 58 lat i wcale nie ma ochoty spędzać czasu przed telewizorem. Od 2012 roku jeździ na rowerze, na którym pokonał już, jak sam oblicza, około 50 tysięcy kilometrów. Na codzień mieszka w Sopocie i jest właścicielem ośrodka wypoczynkowego w Dźwirzynie oraz apartamentów w Sopocie. Najwięcej jednak czasu poświęca swojej rowerowej pasji. Organizuje wyprawy rowerowe, których inspiracją są bardzo często ważne wydarzenia religijne a wyprawy zmieniają się w pielgrzymki. W Szczecinie opowie o najnowszej: rowerowej pielgrzymce do Fatimy.

Jan Faściszewski

Geograf, z zamiłowania podróżnik, kajakarz, rowerzysta. W 2011 roku odbył samotną wyprawę rowerową dookoła Morza Bałtyckiego. Uczestnik i współorganizator wielu zimowych wypraw, m.in. przeszedł na nartach zamarzniętą Zatokę Botnicką, Morze Białe oraz jezioro Bajkał...

Tomasz Grudziołek z żoną oraz Alą i Lilą

www.podrozekunaturze.pl

Na co dzień normalni etatowcy z dwójką dzieci, ale gdy tylko przychodzi wolny czas, planują wspólne rodzinne wyjazdy i wyprawy, najczęściej na rowerach. Dlaczego na rowerach? Bo wyjazdy rowerowe dają im ogromną wolność i swobodę podróżowania, bliskość z przyrodą, łatwy kontakt z napotkanymi ludźmi. No i przede wszystkim bardzo zacieśniają więzy rodzinne, dają dużo czasu, który mogą poświęcić tylko sobie.

Co roku starają się wybrać w inny rejon Polski lub Europy, dzięki czemu w ciągu 10 lat małżeństwa i wspólnych podróży odwiedzili już wiele ciekawych miejsc w kilkunastu państwach. Od Francji i Hiszpanii po Gruzję i Armenię. Nie mierzą swoich podróży kilometrami, bardziej liczbą wieczornych ognisk, pięknych widoków i ciekawych spotkań z ludźmi. Są gorącymi zwolennikami podróżowania z dziećmi, twierdzą, że dzieci, nawet te malutkie - 2-3 letnie, wynoszą z takich podróży ogrom wiedzy, doznań i doświadczeń, jakich nigdy nie zdobyłyby z książek czy telewizji.

Łopacińskich Świat | Copyright © 2016 www.bestdesign.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.